Gyöngyök & Szavak

KÖSSÜNK EGYÜTT KUTYARUHÁT! 2. RÉSZ

Rendesen elszaladt az idő, de az a kisvállalkozó/anya/nagymama/szerető gazdi (válassz tetszésed szerint) vesse rám az első követ, akinek így karácsony táján bőségesen elegendő mindenre a napi huszonnégy óra.
Nekem nem. Ezerféle a kötelezettség, s ezt a kényszeres tenni akarás még felülmúlja, tehát sorrendiséget kell felállítani a munkák végzésében. Szerencsére eddig nem volt farkasordító, kutyusaink nem fagytak meg, most pedig belehúzunk, hogy bepótoljuk a lemaradást!
Legutóbb ott hagytuk abba, hogy elkészült a garnitúra első darabjának, a mellénynek az alapja, vagyis az eleje-hátulja egyben. A kiterített fotót a december  5-i bejegyzésben láthattad. A kötést négyszálas fonallal végeztük.
Ezt fogjuk folytatni, éspedig a két gombolás pánt elkészítésével.
Javaslom, hogy ez esetben kétszálasan használjuk a fonalat, hiszen a két gombolás pánt egymáson fog feküdni, és így nyeri el teljes vastagságát. Tizenhárom szemet felszedünk. Egyenesen kötünk egy sima, egy fordított patentkötéssel úgy, hogy azt az oldalát használjuk a színének, amin mindkét szélén sima szem van. Olyan hosszúságúra kötjük a pántot, mint amilyen a mellény teljes hossza, majd egyenként lekötjük (befejezzük) a szemeket. Először mindig azt a pántot kötjük meg, amire a gombok jönnek. Végig egyenes patentkötés, nincs vele különösebb tennivaló, ha elérte a szükséges hosszúságot, befejezzük a munkát és félretesszük.
A másik pánt tartalmazza a gomblyukakat, a gyakorlatlanabbak kedvéért elmondom, hogyan.
A kiválasztott gombok nagyságától függően állapítjuk meg a gomblyukak méretét. Süti ruhácskáján hét darab gomb lesz, ennek megfelelően megnézzük az elkészült ellentétes oldali pántot alapul véve, hogy milyen távolságonként kell a lyukakat belekötnünk a pántba. Ha ezt felosztottad, akkor a szükséges magasságban (az első gomb helyén) a munka színén lekötöd az első négy szemet a mintának megfelelően. A következő öt szemet egyenként lekötöd a tűről, mintha befejeznéd a kötést (ez lesz a lyuk egyik fele), utána a minta szerint lekötöd a fennmaradt négy szemet a sor végéig. Megfordítod a kötést, és ismét lekötöd a munka visszáján lévő első négy szemet. Ezt követően ráhurkolsz a tűre (a lekötött szemek pótlására, ez lesz a lyuk felső széle) öt szemet, majd folytatod  a munkát a sor végéig. A következő sorban a ráhurkolt öt szem a mintának megfelelő sorrendben lesz patentkötés, s ezzel visszaáll a gombolás pánt eredeti állapota. (ahol sima szem volt, oda ismét simát kötünk, ahol fordított, oda fordítottat.)  Ezt a mókát hétszer megismételjük úgy, hogy a legfelső gomblyuk helye csak kicsivel legyen a nyaki végződésnél lejjebb, hiszen ez fog a kutyus nyakán gombolódni. A ruha összeállítását követően a gombolás pánton szereplő gomblyukakat varrjuk körbe a saját fonalával, hogy szép, feszesen álljon.
A gombolás pántokat varrjuk rá a mellényke elejének két oldalára attól függően, hogy kislány vagy fiú az ebecske. (bár ennek semmi gyakorlati jelentősége nincs, tehát ha véletlenül rosszul varrtad rá, eszedbe ne jusson lebontani!)
Most következik a váll összevarrása, és ne ijedj meg, mert az eleje és a hátulja vállszélesség nem fogja fedni egymást! Nem is teheti, hiszen megállapítottuk, hogy a kutyus válla másképp helyezkedik el, mint a miénk. Tehát szemrebbenés nélkül varrd össze az eleje és háta vállát úgy, hogy a vállcsúcstól az első fogyasztásokat illeszted és varrod össze, a  hátánál pedig a második fogyasztás szemei oldalt ki fognak lógni. Ez a karöltő  megkötésekor szépen kialakul majd.
Most rá fogjuk kötni a mellénykére a karöltőt sima szemekkel. Ehhez fel kell szedned a karöltő szemeket egy vékonyabb körkötőtűre, mert itt is kétszálasan használjuk a fonalat.  Három-négy kg körüli kutyusok esetében ez nagyjából 40-48 szemet fog jelenteni (ez függ a felhasznált fonal vastagságától is). Ez a művelet nagyobb gyakorlatot igényel, ezért ne keseredj el, ha elsőre nem lesz tökéletes! Gondosan kell megválasztani, hogy miként veszed fel a szemeket, ügyelj arra, hogy mindig egy irányból dugd a tűt a kötésbe, mert ha hol innen, hol onnan szúrsz bele, akkor nem lesz szép egyenletes a felület. Nehézséget fog okozni az is, hogy viszonylag kicsi a karöltő, nehezen tudod mozgatni a körkötőtűt, különösen az első három-négy körnél. Könnyítésképp választhatod azt a megoldást is, hogy oda-vissza kötsz a hónalj közepétől (színén sima, visszáján fordított szemekkel), ebben az esetben az elkészült pántot alul belül össze kell varrni. Segíthetsz magadon azzal, ha öt-hat szem lekötése után feltolod a körkötőtű jobb oldali végét, közelebb húzol balról néhány szemet és kínlódsz tovább, amíg a kötés nem válik magasabbá, akkor ugyanis már mozgatni tudod majd a körkötőtű két végét.
Úgy kalkulálj, hogy a karöltő pántját vissza fogjuk hajtani a munka visszáján, ezért dupla szélességre + 0,5 cm-re van szükség az anyagvastagság miatt.  Javaslom, hogy legalább 5 cm magas legyen a kötés, mert ha túl keskeny a karöltő pántja, akkor nem lesz szép. Amikor elérted ezt a magasságot a sima kötésben, akkor egyszerre  – lazán!!! – befejezed a szemeket, eltéped a fonalat. Fontos a lazaság, mert a karöltő pántjának sugarasan kell szétállnia, tehát a visszahajtás széle tágabb kell, hogy legyen, mint a kötés közepe. Fordítsd ki a munkát a visszájára, hajtsd vissza a kötés felét úgy, hogy a sima fele legyen kívül, és szépen, aprólékosan varrd hozzá a másik feléhez úgy, hogy a kezdéskor felszedett szemek hurkája a visszahajtás alá essék. Így lesz szép a kötés visszája, ebből látszik a profizmus.



Azért teszem ide a félkész mellénykét, hogy lásd a karöltő körbekötése előtti, valamint az elkészült állapotát is egymás mellett.
Ha ilyen, mint az enyém, akkor elvégezheted a feladatot a másik oldalon is, és megnyugodhatsz. Remek lett a kályha-meleg mellényke!
Itt emlékeztetnélek ismételten, hogy Süti kislány, tehát nekem nem kell a has alját kikerekítenem. Ha fiú kutyusod van, akkor erről gondoskodnod kell oly módon, hogy a munka két szélén a kezdő szemszámot legalább 8-8 szemmel kevesebbre veszed, és minden második sorban szaporítasz, amíg el nem éred a szükséges szélességet. Ebben az esetben a mellényke alja félkörben fog középen találkozni!

Ha sikerült, szívből gratulálok! Hamarosan folytatjuk a mellényke kapucnijának elkészítésével, majd egy nagy lélegzetvétel után az alá hordható kezeslábas ruhácskával.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!